Salarakas Martina Aitolehti poistui tänään Big Brother -talosta, kun rouva jätti leikin kesken vain viikon jälkeen. Lähtö tuli aikaisemmista vihjailuista huolimatta yllätyksenä talon muille asukkaille, mutta yllätys oli erittäin positiivinen.
Heti yllätyskäänteen aiheuttamasta hämmennyksestä selvittyään asukkaiden tunnelma oli katossa ja suorastaan railakas. Terassille kokoontunut ryhmä järjesti ensitöikseen rummutuskonsertin Martinan lähdön kunniaksi.
Martina ilmoitti luovuttamisen syyksi perhesyyt ja koti-ikävän. Erityisesti hän kertoi olevansa huolissaan isoäitinsä voinnista. Lähdön takia myös eilinen häätöäänestys menee ilmeisesti asukkaiden osalta uusiksi, sillä Martina oli selvä ykkössuosikki tämän viikon putoajaksi.