Sydneyn pelastuslaitos oli saanut ilmoituksen hätätilanteesta Lakembassa, Australiassa. 22-vuotias mies oli jäänyt jumiin pyykinpesukoneeseen, eikä hän onnistunut pääsemään vapaaksi. Paikalle saapuneille palomiehille paljastui, että mies oli sinnitellyt pesukoneessa jo yli kolme tuntia.
Pelastustyöntekijät joutuivat purkamaan päältä täytettävän pyykinpesukoneen osiin. Mies onnistuttiin lopulta vapauttamaan pesurummusta. Daily Mail -lehden mukaan pelastettava pysyi rauhallisena operaation ajan eikä hän loukkaantunut vakavasti.
Mies kuljetettiin sairaalaan tarkistettavaksi, sillä hän kärsi kivuliaista lihaskrampeista. Pelastuslaitos julkaisi operaatiostaan kuvia sosiaalisessa mediassa. Pelastustyöntekijöiden mukaan oli ensimmäinen kerta, kun he pelastivat miehen pyykinpesukoneesta.
7 News at 6pm: Lakemba man stuck in a washing machine. Rescued by the team at Bankstown Fire and Rescue. #Lakemba pic.twitter.com/STXDcg15Lc
— 7 News Sydney (@7NewsSydney) 19. elokuuta 2015