Itäkeskuksessa kaasuvuoto – ostoskeskus suljettiin

Torstai 13. heinäkuuta oli kiireinen päivä Helsingissä muuallakin kuin Yhdysvaltojen presidentin vierailun ruuhkauttamassa ydinkeskustassa. Itä-Helsingissä sijaitseva kauppakeskus Itis jouduttiin evakuoimaan väliaikaisesti.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Helsingin pelastuslaitos tiedotti asiasta hieman ennen kahta päivällä. Pelastuslaitoksen mukaan kauppakeskuksen työmaalla oli havaittu epäilty kaasuvuoto. Kauppakeskus tyhjennettiin ihmisistä, ja läheinen Turunlinnantie suljettiin liikenteeltä tarvittavien toimenpiteiden ajaksi.

Lopulta selvisi, että kaivinkone oli katkaissut kaasuputken töiden yhteydessä. Kaasuyhtiö Auris Energian asentajat sulkivat kaasun. Asiakkaat ja henkilökunta pääsivät Itikseen jälleen kello 14:30 aikoihin.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.