Pelastuslaitos sai myöhään torstaina hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta. Yliopistonkadulla sijaitsevaan kerrostaloasuntoon oli muodostunut runsaasti savua. Sen aiheutti hellalla kärynnyt ruoka.
Keski-Suomen pelastuslaitoksen tiedotteen mukaan yksi henkilö oli hengittänyt asuntoon muodostunutta savua. Hänen vointi tarkastettiin ensihoidon toimesta. Pelastuslaitos tarkasti huoneiston ja tuuletti savut pois huoneistosta.
Kohdeasunto kärsi lievistä savuvahingoista, mutta muut asunnot säilyivät asuinkelpoisina. Kyseessä ei ollut ainoa pelastuslaitoksen samana iltana saama samankaltainen tehtävä Jyväskylässä. Aiemmin samana päivänä Palstatiellä sijaitsevan rakennuksen pesutuvassa kärähti kuivausrumpu, mutta varsinaista tulipaloa ei tässäkään tapauksessa ehtinyt syttyä.