Elon Muskin SpaceX:n raketti räjähti – lentoliikenteelle ongelmia

Viihdeuutiset · Annukka Heikkilä

Elon Muskin avaruusyhtiö SpaceX koki takaiskun torstaina 6. maaliskuuta, kun sen Starship-raketti räjähti nousun aikana Texasissa. Tapauksen seurauksena useiden Floridan lentokenttien lennot keskeytettiin hetkellisesti.

Livestream-lähetyksessä raketin moottorit sammuivat noin kahdeksan minuuttia laukaisun jälkeen, ja hetkeä myöhemmin aluksen hallinta menetettiin. ”Näyttää siltä, että olemme menettäneet korkeuden hallinnan”, SpaceX:n viestintäpäällikkö Dan Huot selitti lähetyksessä. Lopulta yhteys alukseen katkesi, ja raketti hajosi ilmassa.

Yhdysvaltain ilmailuviranomainen FAA määräsi People-sivuston mukaan SpaceX:n tutkimaan onnettomuuden, ja yhtiö kertoi analysoivansa testilennon dataa ongelman syyn selvittämiseksi. Räjähdyksen vuoksi lentoliikenne viivästyi Floridassa useammalla kentällä. Myös tammikuussa Starshipin testilento päättyi räjähdykseen, ja sen jäänteitä satoi Turks- ja Caicossaarille.