Jäillä pulaan joutuneet peurat pelastettiin dronen avulla – video julki

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Kauko-ohjattavista lennokeista voi olla apua paitsi ihmisten, myös eläinten pelastamisessa. Wisconsinin osavaltiossa Yhdysvalloissa seurattiin taannoin jännitysnäytelmää, jossa joukko jäällä vaaraan joutuneita peuroja pelastettiin dronea apuna käyttäen. Pelastusoperaatio tallentui videolle.

Viranomaiset hälytettiin Big Green Lake -järvelle, jossa peuraemo oli joutunut pulaan kahden poikasensa kanssa. Pelastustehtävä oli haastava. Pelkona oli, että peurat päätyisivät vain kauemmas järvelle, mikäli niitä yritettäisiin lähestyä esimerkiksi veneellä.

Peuroja päätettiin lähestyä dronen avulla. Eläimet paimennettiin lennokilla lähemmäs järven rantaa. Lopulta peurat olivat niin lähellä pelastajia, että ne saatiin kiinni köyden avulla.

– Olemme pelastaneet paljon ihmisiä, paikantaneet eksyneitä ja tutkineet onnettomuuspaikkoja. En kuitenkaan aikaisemmin ole paimentanut peuroja dronen avulla, seriffi Josh Ward kuvaili WBAY-TV-uutismedialle.