Maalis-huhtikuun säätä ei voi kuvailla ainakaan liian yksitoikkoiseksi. Lämpötila on vaihdellut parin viikon sisällä keväisistä lukemista talvisiin. Sää on ennusteiden mukaan myös jatkumassa vaihtelevana.
Kuluvan viikon loppupuolelle ennustetaan haastavia liikennekelejä. Torstaina ja perjantaina lunta voi Forecan mukaan sataa eteläisessä Suomessakin 10 senttimetrin edestä ja lännessä jopa 15 senttimetriä. Vesi-, räntä- ja lumisateet jatkuvat suuressa osassa maata ainakin vielä lauantain ajan.
Sunnuntaina sää alkaa jälleen lämmetä. Maan pohjoisosan yli liikkuu vielä lumisadealue, mutta maan eteläpuoliskolla lämpötila voi nousta laajalti yli 10 asteeseen. Sää jatkaa tämänhetkisen ennusteen mukaan lämpenemistään myös ensi viikolla, jolloin vietetään pääsiäistä.
– Jos aurinko pääsee paistamaan, lämpötilat voivat nousta etelässä jopa 15 asteeseen, mahdollisesti ylikin. Vesisateita liikkuu kuitenkin päivittäin Suomen yli. Sateiden reiteistä riippuu kuinka korkealle lämpötila pääsee nousemaan, Forecan meteorologi Joanna Rinna kertoo.