TikTok sai jälleen lisää armonaikaa Yhdysvalloissa

Digi Viihdeuutiset · Tim Isokivi

TikTok pysyy toistaiseksi toiminnassa myös Yhdysvalloissa. Presidentti Donald Trump on ilmoittanut kiinalaisen ByteDance-yhtiön sovelluksen saavan toiset 75 vuorokautta aikaa siirtää toimintonsa Yhdysvalloissa paikalliselle omistajalle. TikTokin oli määrä lopettaa toimintansa Yhdysvalloissa 5. huhtikuuta, mikäli kauppoja ei synny.

TikTokin ostamisesta ovat kiinnostuneet monet tahot, muun muassa teknologiajätti Amazon ja OnlyFansin perustaja Tim Stokely. Toistaiseksi lopullista sopimusta myynnistä ei ole kuitenkaan syntynyt. Trump kertoi Truth Social -palvelussaan sopimuksen vaativan vielä lisää työtä.

Yhdysvaltain entinen presidentti Joe Biden allekirjoitti viime vuonna lain, joka velvoitti ByteDancin myymään TikTokin toimintojen Yhdysvalloissa palvelun kieltämisen uhalta. Kiellon oli määrä astua voimaan tammikuussa. Trump kuitenkin pidensi määräaikaa 75 vuorokaudella astuttuaan presidentin virkaan.