Itä-Suomen poliisi varoitti tiistaina Kontiolahdella nähdystä karhunpennusta. Karhusta tehtiin useampi havainto 21.-22. huhtikuuta Kontiolahden Kulhossa, Pönkäniemen alueella. Eläintä ei tule lähestyä.
Karhunpentu on pienikokoinen ja painaa noin 4-6 kiloa. Pennusta ei ole itsestään vaaraa ihmisille. Poliisin mukaan karhuemo voi kuitenkin olla vaarallinen, mikäli se kokee ihmisen uhaksi pennulleen.
Karhua ei tule aktiivisesti lähestyä tai etsiä. Poliisi toivoo, että Kulhon alue rauhoitettaisiin eikä alueella olisi ylimääräistä liikennettä. Näin ollen emolla olisi mahdollisuus tavoittaa pentu ja viedä se omin avuin pois ihmisasutuksen keskelle.
Karhunpentuun liittyvistä havainnoista voi ilmoittaa hätäkeskukseen. Poliisi tekee asiassa yhteistyötä muun muassa Luonnonvarakeskuksen, Pohjois-Karjalan riistakeskuksen ja eläintarhojen kanssa.