Massachusettsin osavaltiossa Yhdysvalloissa ihmetellään useaan autoon kohdistunutta vahinkoa, josta oli vastuussa yksi lintu. Amerikanpalokärki on vahingoittanut yhteensä 25 ajoneuvoa. Linnun käytöksen uskotaan johtuvan kiima-ajasta.
Rockportin asukkaiden autojen tuulilaseja ja sivupeilejä on rikottu useiden viikkojen ajan. Paikallinen asukas Janelle Favaloro onnistui nappaamaan kuvan tekijästä. Kyseessä on isokokoinen amerikanpalokärki.
– Palokärki laskeutui asuntoautomme tuulilasinpyyhkijän päälle ja katseli peilikuvaansa. Totesimme, että peilien rikkoja taisi nyt löytyä, Favaloro kuvaili NBC:n Today-ohjelmassa.
Zoo Miami -eläintarhan tiedottaja Ron Magill uskoo tikan tuhoisan käytöksen johtuvan kiima-ajasta. Kiima-aika saa linnut käyttäytymään äärimmäisen reviiritietoisesti. Näin ollen ne saattavat hyökätä omaa peilikuvaansa kohti.
PS: Lue lisää autoista Jokamies.fi -verkkolehdestä.