Linda Lampenius tekee paluun popmusiikin pariin – edessä mittava kiertue

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Suomalainen viulisti Linda Lampenius on tekemässä paluuta popmusiikin pariin. Muusikko esiintyy keväällä Helsingin Kulttuuritalolla, ja syksyllä edessä on mittava Suomen-kiertue. Luvassa on sekä Lampeniuksen omaa tuotantoa että kotimaisia ja kansainvälisiä hittejä viululla esitettynä.

Helsingin Kultturitalon konsertti järjestetään 23. toukokuuta Helsingin Kulttuuritalolla. Konsertissa Lampenius tulkitsee muun muassa Bond-tunnuskappaleita, Kuumaan hitin ja Pete Parkkosen Kohta sataa -kappaleen. Suomen-kiertue alkaa 24. syyskuuta Vantaalla ja jatkuu aina marraskuuhun saakka.

Linda Lampenius laajensi klassisesta popmusiikin pariin ensi kertaa 1990-luvulla. Violator/Toccata ja Fugue in D minor -singlejen saama huomio nosti hänet kansainväliseksi tähdeksi. Lampeniuksen paluusta popin paluun saatiin jo esimakua Uuden Musiikin Kilpailussa, jossa hän esitti Shanghain valot -kappaletta yhdessä Einin, Keiran, Laura Voutilaisen ja Bessin kanssa.