Yksi Helsinki-Vantaan kiitoteistä suljetaan

Matkailu · Tim Isokivi

Helsinki-Vantaan lentoasemalla tehdään kevään ja kesän aikana remonttia. Helsinki-Vantaan kiitotie 2, eli kiitotie 15/33 on kiinni 14. huhtikuuta – 31. elokuuta 2025. Taustalla on kiitotien peruskorjauksen viimeinen vaihe.

Finavian mukaan kiitotien eteläpääty sekä rullaustiet peruskorjataan ja lähestymislaitteita uusitaan remontin aikana. Lentotoiminnan ympäristövaikutusten vähentämisen kannalta tärkeät hulevesiviemärit ja -kaivot uusitaan 2,4 kilometrin matkalta. Lisäksi sähköinfrastruktuuria uusitaan muun muassa toimintavarmemmalla ja energiatehokkaammalla kenttävalojärjestelmällä.

Koska Helsinki-Vantaalla käytössä olevien kiitoteiden määrä vähenee väliaikaisesti, voi lentojen aikatauluihin tulla muutoksia haastavissa tuuliolosuhteissa. Erityisesti voimakas kaakkois- ja luoteistuuli voivat vaikuttaa kahden käytössä olevan kiitotien käyttöön. Kiitotieremontin aloitus ajoittuu lähelle vilkasta kesäkauden alkua.

– Pahoittelemme mahdollista haittaa matkustajille. Kiitotien korjaus on ehdoton edellytys sille, että kiitotietä voidaan käyttää myös tulevaisuudessa, kertoo Helsinki-Vantaan lentoaseman asemataso- ja kiitotietoiminnasta vastaava johtaja Jani Elasmaa Finavian tiedotteessa.