Tekstiviestein ja sosiaalisessa mediassa leviävät huijaukset ovat valitettavan yleisiä. Itä-Suomen poliisilaitos kertoo tapauksesta, jossa Etelä-Savossa asuva henkilö sai puhelimeensa viestin ulosoton edustajina esiintyviltä huijareilta. Se kävi lopulta kalliiksi.
Yksityishenkilön puhelimeen oli lauantai-iltana saapunut viesti ”Ulosotto Oy” -nimiseltä lähettäjältä. Viestissä kerrottiin, että vastaanottajan tulisi maksaa velkansa ulosoton uholla. Mukana ollut linkki johdatti aidonnäköiselle pankkisivustolle.
Viestissä vastaanottajaa ohjeistettiin siirtämään linkin kautta tilillä olevia varoja turvatilille. Todellisuudessa kyseessä oli kuitenkin huijaussivusto. Viestin vastaanottaja menetti huijareille yli 50 000 euroa.
Poliisi tutkii tapahtumaa nimikkeellä törkeä petos. Pankkien tai viranomaisten lailliseen toimintatapaan ei kuulu pankkitietojen tai -tunnuksia kyseleminen, eikä niitä tule antaa kenellekään. Myös vähänkin epäilyttävien tekstiviestien tai sähköpostiviestien mukaan saapuvien linkkien avaamista tulee välttää.