Olipa sitten kyseessä avioero, läheisen kuolema tai trauma, voi tapahtumalla olla tuhoisa vaikutus hyvinvointiin. Elämä romahtaa ainakin hetkellisesti. Niin kliseiseltä kuin se kuulostaakin, niin vastoinkäymisillä voi olla yllättäviä vaikutuksia omaan elämään. Ne palauttavat takaisin realiteettien pariin ja opettavat arvostamaan asioita, joita muut eivät edes huomaa.
Elämässä tapahtuva suuri mullistus voi olla mahdollisuus kasvuun, itsensä löytämiseen ja uudenlaiseen elämänasenteeseen. Vaikka sydänsuru tai järisyttävä kokemus voi tuntua murskaavalta, se voi myös opettaa arvokkaita asioita, jotka muovaavat vahvemmiksi ja viisaammiksi. Se voi olla eräänlainen vedenjakaja, jossa elämään asennoituu ennen ja jälkeen kyseisen tapahtuman. Ihminen osaa panostaa energiansa omaan hyvinvointiinsa ja menestymiseensä valitsemallaan osa-alueella uudesta näkökulmasta. Koska ”minä voin ja minä pystyn”.
Särkyneen sydämen myötä voi syntyä syvempi kiitollisuus elämän pienistä asioista. Ihminen joutuu väkisin kohtaamaan omat tunteensa ja syvimmät ajatuksensa. Se voi olla tilaisuus oppia, millaiset asiat tekevät onnelliseksi ja mitkä eivät enää palvele elämässä. Monet käyttävät tätä aikaa itsetutkiskeluun ja löytävät itsestään uusia, yllättäviäkin vahvuuksia itsestään. Kun ihminen kohtaa suuria pettymyksiä ja selviytyy niistä, hän voi ajan kanssa huomata pystyvänsä selviytymään myös tulevista haasteista. Tämä lisää itseluottamusta ja mielen joustavuutta. Tulevaisuuden vaikeudet eivät tunnu enää yhtä musertavilta, kun tietää jo kerran nousseensa pohjalta.
Yksi huomionarvoinen seikka on se, että karistaa vanhentuneet tavat elämästään. Voi ryhtyä toteuttamaan unelmaansa. Elämä on tässä ja nyt. Samalla oppii asettamaan parempia rajoja ihmissuhteisiin ja valitsemaan elämäänsä ne ihmiset, jotka todella tuovat arvoa. Sydänsurun myötä voi olla kreivin aika aloittaa alusta. Vaikka se ei aluksi tunnu siltä, ajan kanssa voi huomata, että on vapaa rakentamaan elämää juuri sellaiseksi kuin itse haluaa. Onnellisuus ei ole sidottu muihin ihmisiin, vaan omaan itseensä.