Uudet James Bond -tuottajat paljastettiin

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Tuotantoyhtiö Amazon MGM Studios on julkistanut seuraavan James Bond -elokuvan tuottajat. Tulevan 007-elokuvan tuottajina toimivat Amy Pascal ja David Heyman. He ovat tulleet aiemmin tunnetuiksi muun muassa Spider-Man ja Harry Potter -elokuvien tuottajina.

Pascal on toiminut Spider-Man-elokuvien tuottajana vuoden 2017 Spider-Man: Homecoming -elokuvasta lähtien. Hän oli myös mukana Sony-tuotantoyhtiön hallituksessa Bond-elokuvien Casino Royale, Quantum of Solace ja Skyfall aikana. Heyman on puolestaan toiminut tuottajana muun muassa kaikissa Harry Potter -elokuvissa.

Pitkäaikaiset tuottajat Barbara Broccoli ja Michael G. Wilson luovuttivat Bond-elokuvien luovan kontrollin Amazon MGM Studios -yhtiölle helmikuussa. Sopimuksen on kerrottu olleen jopa miljardin dollarin arvoinen. Bond-elokuvien luovien päätösten siirtyminen pois pitkään sarjan parissa työskennelleiltä Broccolilta ja Wilsonilta herätti huolta monissa elokuvasarjan faneissa.

Tiedossa ei edelleenkään ole, kuka perii James Bondin roolin No Time To Die -elokuvassa hahmoa viimeistä kertaa näytelleeltä Daniel Craigilta. Tiedossa ei myöskään ole, milloin uutta Bond-seikkailua voi odottaa elokuvateattereihin.